2021 Yılı İkinci Dönemde Okulların Açılması Hakkında Basın Açıklamamız

Anasayfa - Ocak 20, 2021 10:10 pm A A

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, okulların 2021 yılı ikinci dönemde açılması konusunda bir açıklamada bulunmuştur. Fakat açıklamada hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sayın Bakan dönemin ortasında hâlâ olasılıklardan bahsetmektedir.

Çalışma takvimine göre okulların açılmasına bir aydan az bir zaman vardır. Okulların açılması konusunda “Bakacağız” türünde bir açıklamayı kabul etmiyoruz.

2020 yılı birinci döneminde ‘’Okulum Temiz’’ belgesi ile özel okullar bir gövde gösterisine girişti. Ardından ‘’Okulum Temiz’’ projesi devlet okullarına uyarlanmaya başladı. Devlet okulları özel okullarla aynı kulvarda yarıştırıldı. Okulların Okul Aile Birliği hesaplarında ekonomik gücü ortada. HATTA DEZAVANTAJLI SEMTLERDEKİ OKULLAR KAT KAT ZORLANDI. 

2020 yılı birinci dönemde, sadece resmi yazı direktifleri ile idarelerin de çözemediği ama sorunu ortadan kaldırmaya çalıştığı özverili bir süreç başladı. Tamamen idareci ve öğretmenlerin özverileri ile eğitim öğretim kademeli olarak başlandı. Bu süreçte okul idareleri ve öğretmenler yalnız bırakıldı. Salgın önlemi, oldukça maliyetli bir süreçtir. Fakat böyle bir uygulamayı devlet okullarının kapasitesi bir daha kaldıramayacak durumdadır.

ÖNERİLERİMİZ:

-İdare, öğretmen, öğrenci veli ve diğer tüm eğitim alanı çalışanlarının kafalarında soru oluşturmayacak ve hayatlarını tehlikeye atmayacak HAZİRAN SONUNU kapsayan net ve gerçekçi bir plan yapılmalıdır.

-Kademeli olarak okulların açılması ve salgının yükselişi konusunda-2020 yılı birinci dönemde yaşandığı üzere- anlamlı bir denk geliş vardır. Kararlar buna göre alınmalıdır.

-Öğretmen ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki olanaklara ulaşma ve Anayasa ve ilgili yasalarda açıkça belirtilen ve sosyal devletin gereği olan özellikle “EĞİTİMDE FIRSAT EĞİŞTLİĞİ” konusu derhal uygulanmalıdır.

-Devlet okullarının, salgın döneminde eğitim-öğretimi yüz yüze ya da yakından sürdürmek için bir maliyet açığı vardır. Hemen şimdi devlet okullarının maddi giderleri karşılanmalıdır.

-Elde uygulanacak bir plan yoksa öğrencilerin dönemleri dondurulmalı yaygın aşılama sonrası toplumsal bağışıklığın ardından eğitim-öğretim süreci devam etmelidir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM BİR SÜREÇTİR. Bir amaç, öğretme ve öğrenme etkinlikleri ve değerlendirmeden oluşur. Milli Eğitim Bakanlığını uyarıyoruz! Amacınız yoksa diğer basamaklara geçemezsiniz. Milli Eğitim-öğretimin temel ilkelerine uygun bir “2021 yılı Eğitim-Öğretim Süreç Planlaması” talep ediyoruz. Eğitim iş olarak bu planlamada taşın altına elimizi koymaya hazırız.

EĞİTİM-ÖĞRETİM OLASILIKLARA GÖRE DEĞİL; EĞİTİM SÜRECİNİN TEMEL İLKELERİNE GÖRE PLANLAMA İLE YAPILIR. HATIRLATIYORUZ!

Eğitim iş 04 Nolu Şube Olarak Kamuoyuna Saygı İle Duyururuz.

 

Anasayfa - 10:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
 • 02
  Cumhuriyet ve Eğitim Devrimi Organizasyonumuz
  17 Nisan’da Köy Enstitülerinin kurulması yıldönümünde biraz gündemden uzaklaşmak isteyen öğretmenlerimiz için “Cumhuriyet ve Eğitim Devrimi” temalı söyleşi hazırladık tüm İstanbul Eğitim İş Şubeleri olarak. Katılım için Eğitim İş üyesi olmak gerekmemektedir. Konu ile ilgili herkes toplantıya gelebilir. Toplantı google meet programı üzerinden olacaktır. Google hesabınız olması yeterlidir. Kodu kullanarak veya bizim toplantı başlangıcından hemen […]
 • 03
  Hukuki Değerlendirme, Bilgilendirmeler (Güncel Bilgiler ve Son Değişiklikler)
  Hukuki Değerlendirme, Bilgilendirmeler (Güncel Bilgiler ve Son Değişiklikler) Hap Bilgiler Serisi-1 1) Eşi Korona Pozitif Çıkıp Kendisi Temaslı Olan Karantina Almış Öğretmenin Uzaktan Eğitime Katılması: Sonuç: Uzaktan eğitim dersinin yapılmasına engel yoktur. Temaslı olunmasından ötürü sağlık raporu düzenlenmiş ise durum değişir. Sağlık raporu ve bu raporda süresi olan öğretmenin ders yapması uygun değildir. Yapsa da […]
 • 04
  Halkımız Kimsenin Deneme Tahtası Değildir!
  Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart tarihinde vaka sayısı 24 saat içinde yapılan teste göre 11.837 kişiydi. Daha o gün şube yönetici ve üyeleri ile yaptığımız değerlendirme ile okulların açılmasının büyük tehlike yaratacağını, okulların açılmasını en çok bizim istediğimizi fakat yaygın aşılama olmadan ve aralıksız 14 veya 28 gün kapanma olmadan bu kararın alınmasının geri […]
 • 05
  BİR TEK İNSANIMIZI DAHİ KAYBETMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK 
    Yapılan toplantı sonrasında, 02/03/2021 tarihinden itibaren İstanbul’da okul öncesi, ilkokul ve 8. ile 12. sınıflar seyreltilmiş yüz yüze eğitim programlarına başlamış bulunuyorlar.  Son açıklamaya göre Türkiye genelinde virüsün bulaşma katsayısı(hızı) 1.05 ve üzeridir. Halbuki salgının kontrol altına alınması için gerekli katsayı 0.7-0.8 olarak belirtilmiştir. Günlük vaka sayılarında ise dalgalanmalar mevcut olup bazı günlerde arka arkaya aktif vaka […]