2021 Yılı İkinci Dönemde Okulların Açılması Hakkında Basın Açıklamamız

Anasayfa - Ocak 20, 2021 10:10 pm A A

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, okulların 2021 yılı ikinci dönemde açılması konusunda bir açıklamada bulunmuştur. Fakat açıklamada hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sayın Bakan dönemin ortasında hâlâ olasılıklardan bahsetmektedir.

Çalışma takvimine göre okulların açılmasına bir aydan az bir zaman vardır. Okulların açılması konusunda “Bakacağız” türünde bir açıklamayı kabul etmiyoruz.

2020 yılı birinci döneminde ‘’Okulum Temiz’’ belgesi ile özel okullar bir gövde gösterisine girişti. Ardından ‘’Okulum Temiz’’ projesi devlet okullarına uyarlanmaya başladı. Devlet okulları özel okullarla aynı kulvarda yarıştırıldı. Okulların Okul Aile Birliği hesaplarında ekonomik gücü ortada. HATTA DEZAVANTAJLI SEMTLERDEKİ OKULLAR KAT KAT ZORLANDI. 

2020 yılı birinci dönemde, sadece resmi yazı direktifleri ile idarelerin de çözemediği ama sorunu ortadan kaldırmaya çalıştığı özverili bir süreç başladı. Tamamen idareci ve öğretmenlerin özverileri ile eğitim öğretim kademeli olarak başlandı. Bu süreçte okul idareleri ve öğretmenler yalnız bırakıldı. Salgın önlemi, oldukça maliyetli bir süreçtir. Fakat böyle bir uygulamayı devlet okullarının kapasitesi bir daha kaldıramayacak durumdadır.

ÖNERİLERİMİZ:

-İdare, öğretmen, öğrenci veli ve diğer tüm eğitim alanı çalışanlarının kafalarında soru oluşturmayacak ve hayatlarını tehlikeye atmayacak HAZİRAN SONUNU kapsayan net ve gerçekçi bir plan yapılmalıdır.

-Kademeli olarak okulların açılması ve salgının yükselişi konusunda-2020 yılı birinci dönemde yaşandığı üzere- anlamlı bir denk geliş vardır. Kararlar buna göre alınmalıdır.

-Öğretmen ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki olanaklara ulaşma ve Anayasa ve ilgili yasalarda açıkça belirtilen ve sosyal devletin gereği olan özellikle “EĞİTİMDE FIRSAT EĞİŞTLİĞİ” konusu derhal uygulanmalıdır.

-Devlet okullarının, salgın döneminde eğitim-öğretimi yüz yüze ya da yakından sürdürmek için bir maliyet açığı vardır. Hemen şimdi devlet okullarının maddi giderleri karşılanmalıdır.

-Elde uygulanacak bir plan yoksa öğrencilerin dönemleri dondurulmalı yaygın aşılama sonrası toplumsal bağışıklığın ardından eğitim-öğretim süreci devam etmelidir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM BİR SÜREÇTİR. Bir amaç, öğretme ve öğrenme etkinlikleri ve değerlendirmeden oluşur. Milli Eğitim Bakanlığını uyarıyoruz! Amacınız yoksa diğer basamaklara geçemezsiniz. Milli Eğitim-öğretimin temel ilkelerine uygun bir “2021 yılı Eğitim-Öğretim Süreç Planlaması” talep ediyoruz. Eğitim iş olarak bu planlamada taşın altına elimizi koymaya hazırız.

EĞİTİM-ÖĞRETİM OLASILIKLARA GÖRE DEĞİL; EĞİTİM SÜRECİNİN TEMEL İLKELERİNE GÖRE PLANLAMA İLE YAPILIR. HATIRLATIYORUZ!

Eğitim iş 04 Nolu Şube Olarak Kamuoyuna Saygı İle Duyururuz.

 

Anasayfa - 10:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Eylül Ayı Okullarda Salgın ve Vaka Durumları Basın Açıklamamız
  Ağustos ayı ortası itibarıyla hem sağlık bakanlığı hem de milli eğitim bakanlığından okulların açılması ile ilgili peş peşe açıklamalar ve resmi yazılar yayınlanmıştır. Fakat yine havada kalan açıklamalar ayrıntılara girilmeyen direktifler bulunmaktadır. Tüm Türkiye’de PCR testi zorunlu mu değil mi yoksa aşı gibi öneri şeklinde mi geldi? Bilinmemektedir. PCR testi konusunda iller arasında farklı uygulamalar […]
 • 02
  İlçe Yöneticileri İle Örgütlenme Toplantımızı Gerçekleştirdik
  Eğitim İş İstanbul 4 No’lu Şube olarak örgütlenme çalışmalarımız kapsamında, ilçe yönetim örgütlerimizle kahvaltı etkinliğimizi gerçekleştirdik. İstanbul basınından gazeteci/köşe yazarı İmambakır Üküş, hukuk ve özlük hakları konusunda iş birliği yaptığımız av.Hüseyin Balta, bölgemizdeki çalışmalarda dayanışma içinde olduğumuz sivil toplum kuruluşu Gaziosmanpaşa Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Özge Çamcı katılımları ile katkılarını sundular. Emekten gelen etkisi […]
 • 03
  Vatandaşlarını Yaşatmak Adına Her Şeyden Fedakarlık Yapılması Gerekilen Ortamda, Turistlerin Güvenliğinin Düşünülmesi Onurumuzu Kırmıştır
  Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Turistin görebileceği herkesin aşılanacağı” açıklaması kamu emekçilerini derinden sarsmıştır. Şubat ayından beri Sars-Cov-2 virüsü enfeksiyonu dolayısıyla kaybettiğimiz eğitimci arkadaşlarımız elliden fazla. Birlikte ekmek yiyip ülkenin geleceği çocukları yetiştirmek adına her gün selamladığımız arkadaşlarımızı kaybediyoruz veya enfekte haberlerini alıp korku içinde iyileşmelerini bekliyoruz. Ülkemizin öğretmenleri aşı bekliyor. Yurtdışından gelen turistlere zarar […]
 • 04
 • 05