Eğitim Emekçilerine Kişisel Mesajlaşma Programı Dayatılması Üzerine

Anasayfa - Şubat 8, 2021 9:52 pm A A

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada tartışma konusu olan WhatsApp güvenlik güncellemesi sonrası, tartışmalar eğitim emekçilerinin gündemini meşgul etmeye başladı.

WhatsApp kişisel bilgileri üçüncü kişilerle paylaşması durumunu gündemine alınca haklı tepkiler dolayısı ile tüm dünyada whatsApp’tan farklı programlar gündeme geldi. Bunun üzerine ülkemizde de yerli şirketlerin geliştirdiği yazılımlar konuşulmaya başladı. Eğitim emekçilerinin de gündemi BİP uygulaması.

Milli Eğitim Bakanlığı, gelen “Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri” konulu yazıda durumu özetleyip yazıyı “…mesajlaşma uygulaması kullanılırken yerli uygulamaların kullanımını tercih edilmesi konusunda hassasiyet göstermeleri uygun olacaktır.” denmektedir. Yazıda görüş bildirilmiş ve tavsiyede bulunulmuştur.

Öncelikle yazıda zorunluluk bulunmamakla birlikte dosyalama sistemlerinde MEBBulut depolama alanının kullanılmasını elbet desteklenecek bir durumdur.

Fakat yazıda “mobil cihazlardan…” ile devam eden bir cümle var. Öğretmenlerin mobil cihazları kendi kişisel iletişim cihazlarıdır. Devreye burada şu yasal madde girmektedir, 4721 sayılı Kanunun 220. maddesi “kişisel malları” düzenler. Buna göre telefon edinilmiş bir kişisel maldır. Bu sebeple herhangi bir uygulamanın kullanılmasının yasaklanması ve başka bir uygulama kullandırmayı zorunlu kılmak özel iletişim cihazları tabanında düşündüğümüzde mümkün görünmemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerine ve diğer personellerine kamu hizmetinde kullandıracağı akıllı telefon ile telefon hattı vermesi durumunda elbet de resmi yazışmalar için resmi bir program kullanımı direktifi verebilir.

Kaldı ki resmi kurumlarda kullanılan WhatsApp dahil diğer uygulamalar da resmi değildi.

WhatsApp’a gelen tepkilerin nedeni kişisel verilerin paylaşılmasıydı. Fakat BiP güvenlik sözleşmesinde kaydedilen verilerimiz şu şekildedir:

 • Kimlik ve İletişim Bilgileri: Telefon numarası, kullanıcı adı (rumuz), avatar, GSM operatörü ve hesabı güvenli tutmak için kullanılan şifreler;
 • Kullanım Bilgileri: Cihazınızdan teknik ekipmanlar yoluyla toplanan teknik veriler, (içeriği hakkında hiçbir bilgi toplamaksızın) gönderilmiş iletilerin türü (yazılı mesaj, video vb.), aktif kullanılan zamanlar, kullanılan hizmetlerin türü, Uygulama arayüzüne ilişkin kullanım alışkanlıkları, Uygulamaya en son giriş yapılan tarih, Uygulamanın kullanımı sırasında meydana gelen hatalar ve hataya ilişkin bilgiler. İletişim türü (BiP Çağrıları, anlık mesajlar vb.), iletişimin süresi, tarihi ve tarafları, iletişim kurulan kişiler ile ilgili veriler. BiP, Uygulama üzerinden kurulan iletişiminizin içeriğiyle ilgili herhangi bir veri toplamaz.
 • Kişiselleştirme Bilgileri ve Anketler: Rumuz, Profil Fotoğrafı, Durum Bilgisi, Engellenen Numaralar. Uygulama aracılığıyla yapılan anketlerin sonuçlarına ilişkin veriler.
 • Konum Bilgileri: Kullanıcıların konum ile ilgili fonksiyonları kullanmaları halinde cihazlarının ayarlarına bağlı olarak (yaklaşık) konumlarına ilişkin veriler.
 • Cihaz Bilgileri: Cihaz modeli, cihazın işletim sistemi, tercih edilen telefon dili, kullanıcıların hangi operatörü kullandığına ilişkin bilgiler, ülke bilgilerine ilişkin veriler.
 • Yedekleme Bilgileri: Kullanıcıların talep etmesi durumunda, iletişim verileri BiP tarafından yedeklenebilir.
 • Adres Defteri Bilgileri: Telefon numaraları, ve kullanıcının cihazında depolanan Kişi Listesi

BİLGİLERİN PAYLAŞILMASI:BiP, elde ettiği Kişisel Verileri bu Politikada yer verilen amaçlar ve düzenlemelere uygun olarak aşağıdaki taraflarla paylaşabilecektir:

  • Kullanıcılar Kullanıcı, Uygulamanın bir parçası olarak Kişisel Verileri diğer kullanıcılarla (Resmi Hesaplar dâhil) paylaşabilir, böylece kullanıcılar hizmetin işlevselliği ve kendi tercihleri doğrultusunda ve yürürlükteki yasalar tarafından izin verildiği ölçüde diğer kullanıcılarla etkileşime girebilirler. Bir Kullanıcının başka bir ilgili kişiye ait Kişisel Verileri paylaşması durumunda, söz konusu Kullanıcı, bu paylaşımın tüm sorumluluğunu üstlenir.
  • Yasal yükümlülükler doğrultusunda adli makamlar, düzenleyici kurumlar ve diğer taraflar: BiP yasal bir yükümlülük dâhilinde Kişisel Verileri sunmakla yükümlü olduğu ve gerek kendi haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini gerekse üçüncü kişilerin haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini korumak amacıyla yetkili mercilerle paylaşabilir.

GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE, KİŞİLERİN; KİŞİSEL EDİNİLMİŞ MALLARI OLAN TELEFONLARINDAN BİR SÖZLEŞMEYİ KABUL ETME VEYA ETMEME ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKI VARDIR. ÇÜNKÜ VERİ İŞLEME ŞARTLARI YUKARIDAKİ GİBİDİR.

Milli Eğitim Bakanlığı, personellerine kamusal hizmet kullanımı için telefon ve telefon hattı verdiğinde sorun çözülecektir. Ya da yukarıdaki kişisel verilerin paylaşımı konusunda daha dar kapsamlı bir yerli uygulama “varsa” önerilebilir.

Öğretmenlerimiz kendilerine ulaştırılması istenen yazıyı okullarında direkt imzalayabilirler. İşleri ile ilgili görevlendirme, görev paylaşımı ve ders programı için aranabilirler. Salgın koşulları gözetilerek öğretmenler kendilerine tebliğ edilen belgeleri okulda imzalarken bu imza için de öğretmene gün ve saat verilemez bu da mobbinge girer. Bu imza çağrısı terbiye etme yolu olarak kullanılamaz.

 

 

Anasayfa - 9:52 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Eylül Ayı Okullarda Salgın ve Vaka Durumları Basın Açıklamamız
  Ağustos ayı ortası itibarıyla hem sağlık bakanlığı hem de milli eğitim bakanlığından okulların açılması ile ilgili peş peşe açıklamalar ve resmi yazılar yayınlanmıştır. Fakat yine havada kalan açıklamalar ayrıntılara girilmeyen direktifler bulunmaktadır. Tüm Türkiye’de PCR testi zorunlu mu değil mi yoksa aşı gibi öneri şeklinde mi geldi? Bilinmemektedir. PCR testi konusunda iller arasında farklı uygulamalar […]
 • 02
  İlçe Yöneticileri İle Örgütlenme Toplantımızı Gerçekleştirdik
  Eğitim İş İstanbul 4 No’lu Şube olarak örgütlenme çalışmalarımız kapsamında, ilçe yönetim örgütlerimizle kahvaltı etkinliğimizi gerçekleştirdik. İstanbul basınından gazeteci/köşe yazarı İmambakır Üküş, hukuk ve özlük hakları konusunda iş birliği yaptığımız av.Hüseyin Balta, bölgemizdeki çalışmalarda dayanışma içinde olduğumuz sivil toplum kuruluşu Gaziosmanpaşa Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Özge Çamcı katılımları ile katkılarını sundular. Emekten gelen etkisi […]
 • 03
  Vatandaşlarını Yaşatmak Adına Her Şeyden Fedakarlık Yapılması Gerekilen Ortamda, Turistlerin Güvenliğinin Düşünülmesi Onurumuzu Kırmıştır
  Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Turistin görebileceği herkesin aşılanacağı” açıklaması kamu emekçilerini derinden sarsmıştır. Şubat ayından beri Sars-Cov-2 virüsü enfeksiyonu dolayısıyla kaybettiğimiz eğitimci arkadaşlarımız elliden fazla. Birlikte ekmek yiyip ülkenin geleceği çocukları yetiştirmek adına her gün selamladığımız arkadaşlarımızı kaybediyoruz veya enfekte haberlerini alıp korku içinde iyileşmelerini bekliyoruz. Ülkemizin öğretmenleri aşı bekliyor. Yurtdışından gelen turistlere zarar […]
 • 04
 • 05